Dijagnostikovanje trudnoće

ETERNA DR PERIŠIĆ

Rano dijagnostikovanje trudnoće je ključno za zdravlje i dobrobit majke i bebe. 

Metode dijagnostikovanja trudnoće:

1. Prvi znaci i simptomi trudnoće se mogu razlikovati od žene do žene i najčešće nisu specifični samo za trudnoću već se mogu javljati i u okviru premenstrualnog sindroma i drugih medicinskih stanja: 

  • Izostanak menstruacije je često i prvi znak trudnoće
  • Osetljivost grudi
  • Umor
  • Mučnina – kako jutarnja tako i u bilo koje doba dana
  • Učestalo mokrenje
  • Promena u čulu mirisa i ukusa

2. Kućni test na trudnoću – zasniva se na detekciji hormona trudnoće, humanog horionog gonadotropina (hCG), u Vašem prvom jutarnjem urinu, najbolje nakon izostanka menstruacije. Važe za pouzdane testove kada se pravilno koriste, ali imaju određenu stopu lažno negativnih nalaza

3. Test na trudnoću iz krvi – takođe se zasnivaju na detekciji humanog horionog gonadotropina, pritom se vrši kvantitativno određivanje njegove vrednosti i pouzdaniji je od kućnog testa iz urina. Vrednosti beta-hCG počinju da rastu 6-8 dana nakon ovulacije, odnosno oplođenja. Ipak, preporučljivo je sačekati izostanak menstruacije i onda uraditi analizu. Na osnovu nivoa vrednosti beta-hCG može se proceniti starost trudnoće, a ponavljanjem analize u  razmaku od 48h u istoj laboratoriji i pratiti njen napredak.

4. Ultrazvučni pregled – jedina metoda za tačno i pouzdano utvrđivanje normalne trudnoće. Koristi ultrazvučne talase za stvaranje slike unutrašnjih reproduktivnih organa (materice, jajnika, jajovoda) i drugih struktura male karlice. Idealan trenutak za prvi ultrazvučni pregled je 2 do 3 nedelje nakon izostanka menstruacije i pozitivnog nalaza testa na trudnoću iz krvi. Na ovom pregledu ginekolog konstatuje da li se ugradnja (implantacija) embriona  odigrala na adekvatnom mestu (u materici), da li postoji srčana radnja embriona, koliko embriona se razvija i u kakvom su međusobnom odnosu, koja je njihova veličina i koja je tačna starost trudnoće.

Ukoliko se opisanim metodama konstatuje normalna trudnoća pacijentkinja će dobiti informacije i savete za dalje vođenje trudnoće, kontrolne preglede, laboratorijske analize, način ponašanja i korišćenje suplemenata i ako je potrebno drugih lekova.

Ukoliko se konstatuje negativan rezultat testa na trudnoća dalje će se sprovesti ispitivanje za izostanak menstruacije.

Ukoliko ne dođe do adekvatnog razvoja trudnoće (spontani pobačaj, ektopična trudnoća) ginekolog će sprovesti dalje dijagnostičke i terapijske procedure, a pre naredne trudnoće uputiti pacijenktinju na pregled u Perikoncepciono savetovalište.