Hipertenzija u trudnoći

Hipertenzija u trudnoći se definiše kao visok krvni pritisak – veći od 140/90mmHg – i može se pojaviti u 3 oblika: getacijska hipertenzija, hronična hipertenzija i preeklampsija.

Gestacijska hipertenzija je visok krvni pritisak koji se razvija nakon 20. nedelje trudnoće.

Hronična hipertenzija je visok krvni pritisak prisutan pre trudnoće ili koji se razvija pre 20. nedelje trudnoće.

Preeklampsija je ozbiljna komplikacija trudnoće i uključuje pojavu visokog pritiska nakon 20. nedelje trudnoće zajedno sa nekim od sledećih kriterijuma: pojava proteina u urinu, pad u broju trombocita, razgradnja eritrocita, narušena funkcija jetre ili bubrega, neurološki ispadi, zastoj u rastu fetusa.

Na preeklampsiju ćemo posumnjati u slučaju pojave sledećih simptoma: teška glavobolja, jaki bolovi u gornjem delu stomaka, problemi sa vidom (zamućen vid, treperenje svetlosti), otoci lica i ruku. Predstavlja opasnost za bebu s obzirom da do nje dotiče manja količina krvi, kiseonika i hranljivih materija, što povećava rizik od lošeg ishoda trudnoće, prevremenog porođaja i niske porođajne mase.

Zdravlje i život trudnice su takođe ugroženi što u prvi plan ističe i važnost redovnih pregleda i merenja krvnog pritiska tokom cele trudnoće.

Prevencija i kontrola:

  1. Redovni pregledi i kontrola krvnog pritiska
  2. Zdrava ishrana i redovna fizička aktivnost – smanjite unos soli i jedite uravnotežene obroke bogate voćem, povrćem i integralnim žitaricama
  3. Redovno uzimanje terapije za povišen krvni pritisak ukoliko Vam je ginekolog prepiše
  4. Uzimanje Aspirina u večernjim časovima, ukoliko ginekolog posebnim pregledima utvrdi da ste pod povišenim rizikom za razvoj preeklampsije
  5. Odmor i izbegavanje stresa
  6. Prećenje simptoma – ukoliko primetite neki od navedenih simptoma odmah obavestite svog lekara