Priprema za trudnoću
Prekoncepciono savetovalište pruža ključne informacije i stručnu pomoć i podršku parovima koji planiraju trudnoću.
Cilj ove usluge je optimizacija zdravlja buduće trudnice, maksimalno dobra pripremljenost za začeće, trudnoću, rođenje zdravog deteta i oporovak majke od trudnoće i porođaja.
Savetovalište se bazira na razgovoru sa ginekologom i pregledom, kako ginekološkim tako i opštim, a sve sa ciljem procene zdravstvenog stanja buduće trudnice, njenog stila života, identifikacije faktora rizika za normalno odvijanje trudnoće i eliminacije istih.

Značaj prekoncepcionog savetovališta
- Optimizacija zdravlja pre trudnoće – provera zdravstvenog stanja i životnog stila, identifikacija faktora rizika za trudnoću i njihova korekcija
- Prevencija problema – identifikacija i lečenje medicinskih stanja koja bi mogla uticati na trudnoću (hipertenzija, dijabetes, anemija)
- Priprema za trudnoću – edukacija o važnosti uravnotežene i zdrave ishrane, redovne fizičke aktivnosti i zdravih navika
- Vitamini i suplementi – preporučuje se uzimanje folne kiseline minimum 3 meseca pre začeća
- Psihološka podrška – pruža se podrška i savetovanje kako bi se smanjila anksioznost i stres vezani za trudnoću i roditeljstvo
Šta obuhvata prekoncepciono savetovanje?
1. Razgovor sa ginekologom
- Ginekolog će Vam objasniti iz kog razloga je poželjno ostvariti potomstvo pre 35 godine, odnosno koje rizike sa sobom nosi odlaganje trudnoće za poznije životno doba. Dokazano je da su u trudnoćama nakon 35 godine života značajno veći rizici za genetske greške i nepovoljne ishode trudnoće i porođaja.
- Biće Vam postavljena pitanja o postojanju naslednih oboljenja u Vašoj ili porodici partnera, a ukoliko odgovor bude pozitivan, bićete upućeni u Genetsko savetovalište radi dalje dijagnostike i planiranja trudnoće.
- Ukoliko bolujete od nekih hroničnih oboljenja biće potrebno da obavite pregled specijaliste kod koga se lečite od nje, koji će korigovati Vašu terapiju, uvesti bolest u stabilno stanje i promeniti lekove za manje štetne za budući plod i trudnoću.
- Podatak o skorijim operacijama (na materici, gastrointestinalnim organima) može iziskivati privremeno odlaganje trudnoće.
- Za zdravu trudnoću je potreban potpuni prestanak upotrebe duvana, alkohola i narkotika. Savetuje se zdrava i raznovrsna ishrana, bogata proteinima, vitaminima, složenim ugljenim hidratima i zdravim mastima. Poželjno je izbegavanje termički neobrađenog mesa, nepasterizovane hrane, fermentisanih sireva, fete.
- Savetuje se korišćenje preparata folne kiseline u trajanju od najmanje 3 meseca pre začeća.
- Ukoliko imate mačku za kućnog ljubimca proverite status antitela iz krvi na parazit Toxoplasma gondii i u slučaju negativnog nalaza preduzmite odgovarajuće mere zaštite kako ne biste dobili ovu infekciju tokom trudnoće.
- Ukoliko planirate putovanje u neko od rizičnih područja (egzotične, tropske zemlje) i planirate vakcinaciju nekom od vakcina specifičnih za te zemlje poželjno je odložiti trudnoću do povratka iz njih.
- Preporučuje se redovna fizička aktivnost, zdrav režim spavanja, izbegavanje izlaganju štetnim materijama na poslu.
- Podaci o regularnosti menstrualnog ciklusa ukazaće ginekologu na potrebu za daljim ispitivanjima i eventualnom stimulacijom ovulacije. Ciklusi koji traju između 24 i 38 dana smatraju se regularnim, a dan ovulacije možete izračunati kada oduzmete 14 dana od dana trajanja ciklusa (npr. ako dobijate menstruaciju na 32 dana, ovulacija će se desiti 32-14=18. dana ciklusa).
- U slučaju postojanja ponavljanijh spontanih pobačaja dalje ćete biti ispitani u cilju otkrivanja uzroka.
- Poželjno je da od prethodnog porođaja do naredne trudnoće prođe minimum. 18 meseci
- Ne zaboravite da kažete ginekologu ako Vaš partner ima neki zdravstveni problem ili koristi neku terapiju, s obzirom da i to može biti razlog za odgovarajući tretman i privremeno odlaganje trudnoće.
2. Opšti pregled
- Ako želite da u trudnoću uđete potpuno spremni poželjno je da proverite Vaše trenutno zdravstveno stanje, uključujući pregled interniste (srce, pluća, merenje krvnog pritiska i pulsa), ultrazvuk abdomena i dojke, kao i pregled stomatologa.
- Izmerite Vašu telesnu masu i visinu i izračunajte Vaš BMI (Body mass index= TM (kg)/TV(m)²). Ako se vrednost kreće između 18 i 25, znači da ste normalno uhranjeni. Za vrednosti ispod 18 potrebno je da povećate telesnu masu adekvatnim režimom ishrane. Za vrednosti iznad 25, a naročito 30 poželjno je da fizičkim vežbanjem i smanjenjem kalorijskog unosa smanjite telesnu masu.
3. Ginekološki pregled
- Ginekološki pregledom vrši se provera ginekološkog zdravlja i kompetentnost ginekoloških organa za začeće i trudnoću.
- Kolposkopiju i Papanikolau bris bi bilo dobro da uradite pre začeća s obzirom da nepravilnosti otkrivene ovim putem treba razjasniti i rešiti pre trudnoće. Svaka intervencija u trudnoći povećava rizik za neželjene ishode u njoj. Takođe je poželjno uraditi i bris na Humani papiloma virus – HPV, s obzirom da je i njegovo prisustvo povezano sa nizom neželjenih dešavanja u trudnoći.
4. Laboratorijske analize
- Provera trenutnog zdravstvenog stanja podrazumeva i neke testove iz krvi, urina i mikrobiološke pretrage.
- Krv: krvna slika, vrednost glukoze, TSH, fT4, antiTPO, antiTg, HBsAg, HIV, HCV, TPHA, antitela na Rubelu i Varičelu (u slučaju negativnog rezultata savetuje se vakcinacija na ova dva infektivna oboljenja uz obaveznu pauzu od minimum mesec dana do začeća)
- Urin
- Cervikalni bris na Hlamidiju, Mikoplazmu, Ureaplazmu, Gonoreju
- Vaginalni bris na bakterijsku vaginozu
Kako se pripremiti za perikoncepciono savetovalište?
- Ponesite svu relevantnu medicinsku dokumentaciju, uključujući rezultate prethodnih testova, izveštaje lekara i otpusne liste.
- Ako je moguće uključite i svog partnera u savetovanje kako biste oboje bili informisani i pripremljeni.