Vodjenje trudnoće
ETERNA DR PERIŠIĆ
U ordinaciji „Eterna dr Perišić“ nudimo kompletnu podršku i negu tokom trudnoće, vodeći vas kroz svaki korak ovog divnog, ali ponekad i izazovnog perioda.
Vođenje trudnoće uključuje redovne posete ginekologu radi praćenja razvoja bebe i kontrole zdravlja trudnice. Cilj je pravovremena identifikacija i prevencija potencijalnih problema čime se osigurava najbolji mogući ishod za majku i bebu.


Faze vođenja trudnoće
1. Prvi trimestar (1.-14. nedelja trudnoće)
- Idealan trenutak za prvi ultrazvučni pregled je 2 do 3 nedelje nakon izostanka menstruacije (između 6. i 8. nedelje) i pozitivnog nalaza testa na trudnoću iz krvi. Na ovom pregledu ginekolog konstatuje da li se ugradnja (implantacija) embriona odigrala na adekvatnom mestu (u materici), da li postoji srčana radnja embriona, koliko embriona se razvija i u kakvom su međusobnom odnosu, koja je njihova veličina i koja je tačna starost trudnoće, odnosno kada je očekivani termin porođaja. Na ovom pregledu će ginekolog sa Vama obaviti detaljan razgovor i postaviti Vam brojna pitanja o Vašem zdravlju pre trudnoće, zdravlju bliskih članova Vaše porodice, Vašim prethodnim trudnoćama i stilu života. Nakon prvog pregleda potrebno je da uradite neke od laboratorijskih testova: krvnu grupu (ako već ne posedujete nalaz), krvnu sliku, testove hemostaze, biohemiju (glukoza, urea, kreatinin, ukupni proteini, Na, K), tireoidni status (TSH, fT4, antiTPO), urin, urinokulturu, bakteriološke briseve (cervikalni i vaginalni bris, direktan mikroskopski preparat – bakterijska vaginoza) i ukoliko niste u skorijem periodu radili briseve na Hlamidiju, Mikoplazmu, Ureaplazmu, test na HIV, HBs Ag, VDRL, kolposkopski pregled (ukoliko ga niste radili u poslednjih 6 meseci). Ukoliko imate neko hronično oboljenje potrebno je da odlazite na mesečne kontrole kod lekara koji Vas leči.
- Drugi ultrazvučni pregled predstavlja ultrazvučni morfološki pregled prvog trimestra. Pri ovom pregledu po prvi put u trudnoći se dobijaju detaljnije informacije o anatomskoj strukturi bebe i razvoju njenih organa. Izvodi se između 11. i 14. nedelje trudnoće, u periodu koji je optimalan za procenu rane fetalne građe i otkrivanje eventualnih poremećaja. Na ultrazvučni pregled se nadovezuje uzimanje krvi i biohemijska analiza (Double test) koja predstavlja skrining na najčešće aneuploidije (promene u broju hromozoma).
- Double test - Kod većine trudnica ova vrsta pregleda se izvodi transabdominalnim putem, što znači da se ultrazvučna sonda postavlja na Vaš stomak. Pregled obično traje između 20 i 40 minuta, zavisno do položaja fetusa i vidljivosti svih struktura. Ključni delovi pregleda su: - merenje nuhalne translucence NT – debljine tečnosti na zadnjem delu bebinog vrata, što može biti indikator hromozomskih poremećaja, na prvom mestu Downovog sindroma – potvrda prisustva nosne kosti – takođe indikator genetskih poremećaja – pregled veličine i građe glave i mozga, procena veličine, rada i građe srca, potvrda postojanja želuca i bešike, pregled prednjeg trbušnog zida, pupčane vrpce, ruku i nogu, procena rizika za razvoj preeklampsije. Značaj ovog pregleda leži u činjenicama da omogućava rano otkrivanje potencijalnih problema i pravovremeno planiranje dalje dijagnostike i terapije, kao i da pomaže u tačnom određivanju starosti trudnoće i proceni termina porođaja.
- Na morfološki ultrazvučni pregled prvog trimestra se nadovezuje uzimanje krvi i biohemijska analiza (Double test) koja predstavlja skrining na najčešće aneuploidije (promene u broju hromozoma). Analizira se nivo dva hormona iz majčine krvi – slobodne beta-podjedinice humanog horionskog gonadotropina (bet-hCG) i proteina povezanog sa trudnoćom (PAPP-A). Rezultati testa kombinuju vrednosti iz ultrazvuka i vrednosti navedenih hormona sa godinama starosti majke, a u cilju izračunavanja rizika od hromozomskih abnormalnosti. Visok rizik ne znači da fetus ima neku abnormalnost, ali ukazuje na potrebu za dodatnim ispitivanjem, na prvom mestu za amniocentezom.
- NIPT (prenatalni neinvazivni test) je, kao i Double test, skrining metoda koja se koristi za detekciju najčešćih hromozomskih poremećaja, kao što su Down-ov, Edvardsov i Patauov sindrom. Izvodi se analizom uzorka majčine krvi koja sadrži slobodne delove fetalne DNK. Test se može obaviti već od 10. nedelje, ali se u praksi pokazalo da je bolje uraditi ga nakon morfološkog ultrazvučnog pregleda prvog tromesečja i evenutalnog Double testa. Kako se povećava starost trudnoće tako raste količina fetalne DNK u majčinoj krvi, a samim tim se i rezultatima testa povećava validnost i pouzdanost. NIPT i Double test su skrining testovi, oba se rade analizom iz uzorka majčine krvi, bezbedni su i ne nose rizik za majku i bebu. Osnovna prednost NIPT-a u odnosu na Double test je veća senzitivnost, ali je sa druge strane njegova cena značajno veća. Pozitivan rezultat ukazuje na povećan rizik od određene hromozomske abnormalnosti, ali ne predstavlja i konačnu djagnozu. U slučaju pozitivnog rezultata preporučuju se dodatni dijagnostički testovi, kao što su amniocenteza ili ređe biopsija horionskih resica.
- Saveti za ponašanje u prvom tromesečju – U prvom tromesečju je od velikog značaja svakodnevno korišćenje preparata folne kiseline. Na taj način se u velikoj meri smanjuje verovatnoća za nastanak ozbiljnih urođenih mana mozga i kičmene moždine. Uzimajte uravnoteženu ishranu bogatu vitaminima, mineralima i proteinima. Izbegavajte sirovu i nedovoljno kuvanu hranu, kao i nepasterizovane proizvode, alkohol, duvan i drogu. Pijte dovoljnu količinu vode tokom dana. Umerena vežba poput šetnje ili prenatalne joge/pilatesa može biti korisna. Osigurajte dovoljno odmora i spavajte 7-9 sati noću.
2. Drugi trimestar (14.-27. nedelja trudnoće)
- Između 16. i 18. nedelje trudnoće potrebno je da obavite kontrolni pregled ginekologa. Biće Vam urađen ultrazvučni pregled i prvo merenje dužine grlića materice. Na svakoj kontroli biće Vam izmeren krvni pritisak i telesna masa, i proverene osnovne laboratorijske analize.
- Ukoliko postoji potreba u ovom periodu se izvodi amniocenteza. Amniocenteza je dijagnostička metoda koja se najranije izvodi između 16. i 20. nedelje trudnoće, a u cilju detekcije genetskih i hromozomskih poremećaja kod fetusa. Procedura se izvodi uzimanjem male količine plodove vode iz materice putem tanke igle koja se uvodi u matericu kroz stomak majke, pod kontrolom ultrazvuka. U plodovoj vodi se nalaze ćelije fetusa koje se analiziraju u genetičkoj laboratoriji. Razlozi za njeno izvođenje su: postojanje visokog rizika od genetskih poremećaja, starost trudnice veća od 35 godina, rezultat skrining testa koji ukazuje na visok rizik za ispitivane hromozomopatije, postojanje genetskog poremećaja u porodici trudnice ili partnera. Rizici koje sa sobom nosi amniocenteza su: bolovi, kontrakcije, infekcija, spontani pobačaj (manje od 1:1000). Rezultati obično stižu kroz 1-2 nedelje. Za izvođenje amniocenteze potreban je informisani pisani pristanak, a nakon konsultacije sa ginekologom i/ili genetičarem.
- Morfološki ultrazvučni pregled drugog tromesečja poznat i kao ekspertski ultrazvuk izvodi se između 20. i 24. nedelje trudnoće. Ovaj pregled ima za cilj detaljnu procenu građe fetusa, identifikaciju strukturnih poremećaja i razvojnih problema, proveru rasta fetusa, položaja posteljice i količine plodove vode.
- Test opterećenja glukozom je dijagnostički test koji se koristi za rano otkrivanje trudničkog dijabetesa. Izvodi se između 24. i 28. nedelje trudnoće. Pre testa trudnica treba da bude na postu najmanje 8 sati. Izvadi se krv za merenje niova glukoze na prazan stomak. Potom trudnica popije rastvor glukoze i vadi se krv za merenje nivoa glukoze nakon 1 i 2 sata. Lekar analizira nivoe glukoze iz svakog uzorka krvi. Ako su nivoi glukoze viši od normalnih dijagnostikuje se trudnički dijabetes.
- Trudnički dijabetes može dovesti do komplikacija tokom trudnoće i porođaja, može uticati na zdravlje bebe, izazivajući prekomerni rast i druge probleme.
3. Treće tromesečje (27.-40. nedelja trudnoće)
- Do 32. nedelje trudnoće pregledi se rade na svake 4 nedelje, na svakoj kontroli se meri krvni pritisak i vrši provera laboratorijskih i mikrobioloških analiza, kao i provera adekvatnosti rasta fetusa
- Nakon 32. nedelje ultrazvučni pregledi se vrše svake druge nedelje, u cilju provere biofizičkog profila (ponašanja fetusa i količine plodove vode), provere protoka kroz pupčanu vrpcu, kao i utvrđivanja prednjačećeg dela bebe
- Od 34. nedelje trudnoće započinje se sa CTG (kardiotokografija) kontrolama jedanput nedeljno. Cilj ovih pregleda je da se na osnovu otkucaja srca bebe proceni njena ugroženost u materici.
- U ovom periodu velika pažnja će biti usmerena na merenje krvnog pritiska i prepoznavanje simptoma koji mogu ukazivati na razvoj neke od komplikacija trudnoće karakteristične za ovo razdoblje. Simptomi zbog kojih bi trebalo da se obratite Vašem ginekologu su bolovi u bilo kom delu stomaka ili leđa, vaginalno krvarenje, oticanje plodove vode, pojava otoka nogu, ruku ili lica, glavobolja, smetnje sa vidom (svetlaci), zujanje u ušima
- Vaš ginekolog će početi da Vas upoznaje sa detaljima vezanim za prepoznavanje znakova započinjanja porođaja, tok porođaja i mogućim intervencijama, zahvatima i komplikacijama
- Preporučljivo je da pohađate program psihofizičke pripreme