Double test
Drugi ultrazvučni pregled predstavlja ultrazvučni morfološki pregled prvog trimestra. Pri ovom pregledu po prvi put u trudnoći se dobijaju detaljnije informacije o anatomskoj strukturi bebe i razvoju njenih organa.
Izvodi se između 11. i 14. nedelje trudnoće, u periodu koji je optimalan za procenu rane fetalne građe i otkrivanje eventualnih poremećaja. Na ultrazvučni pregled se nadovezuje uzimanje krvi i biohemijska analiza (Double test) koja predstavlja skrining na najčešće aneuploidije (promene u broju hromozoma).
Kod većine trudnica ova vrsta pregleda se izvodi transabdominalnim putem, što znači da se ultrazvučna sonda postavlja na Vaš stomak. Pregled obično traje između 20 i 40 minuta, zavisno do položaja fetusa i vidljivosti svih struktura.

Ključni delovi pregleda su: – merenje nuhalne translucence NT – debljine tečnosti na zadnjem delu bebinog vrata, što može biti indikator hromozomskih poremećaja, na prvom mestu Downovog sindroma – potvrda prisustva nosne kosti – takođe indikator genetskih poremećaja – pregled veličine i građe glave i mozga, procena veličine, rada i građe srca, potvrda postojanja želuca i bešike, pregled prednjeg trbušnog zida, pupčane vrpce, ruku i nogu, procena rizika za razvoj preeklampsije. Značaj ovog pregleda leži u činjenicama da omogućava rano otkrivanje potencijalnih problema i pravovremeno planiranje dalje dijagnostike i terapije, kao i da pomaže u tačnom određivanju starosti trudnoće i proceni termina porođaja.
Na morfološki ultrazvučni pregled prvog trimestra se nadovezuje uzimanje krvi i biohemijska analiza (Double test) koja predstavlja skrining na najčešće aneuploidije (promene u broju hromozoma). Analizira se nivo dva hormona iz majčine krvi – slobodne beta-podjedinice humanog horionskog gonadotropina (bet-hCG) i proteina povezanog sa trudnoćom (PAPP-A). Rezultati testa kombinuju vrednosti iz ultrazvuka i vrednosti navedenih hormona sa godinama starosti majke, a u cilju izračunavanja rizika od hromozomskih abnormalnosti. Visok rizik ne znači da fetus ima neku abnormalnost, ali ukazuje na potrebu za dodatnim ispitivanjem, na prvom mestu za amniocentezom.